Thursday, August 5, 2021
Google search engine
HomeBreaking Newsବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ବିରଳ, ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ : ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ବିରଳ, ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ : ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ରିପୋର୍ଟ : ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ ୨୪ ବ୍ୟୁରୋ //
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,(୨୨/୦୭) : ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଭାଇରସ ବା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ରେ ପକ୍ଷୀ କିମ୍ୱା କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଦେହରେ ଦେଖାଯାଏ । ଏବେ ଏହି ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ହରିଆଣାର ଜଣେ ୧୧ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି ।

ଏହାପରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷର ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା । ତେବେ ଏଭଳି ହେବା ଦୁର୍ଲଭ । ତେଣୁ ମାନବ ଜାତି ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ।

ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆମକୁ ଏହାକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ। ଯେଉଁଠି ଏହି ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣ ରହିଛି ସେଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଠିକ୍ ହେବ । ଯେଉଁଠି ଏହି ଭାଇରସ କାରଣରୁ ନାବାଳକଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ସେଠି ନମୁନା ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଏକ ଟିମ୍ ମୃତ ବାଳକର ଗାଁକୁ ଯାଇ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି । ହେଲେ ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଆଉ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଛୋଟ ଛୁଆ ଏହି ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ନଜିର ନାହିଁ” ।

ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ନୀରଜ ନିଶାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ରୋଗ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଣିଷ-ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ କେତେକ ଅଲଗା ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । କ୍ୱଚିତ୍, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରି ଥାଇପାରେ । ତଥାପି, ମାନବ-ରୁ-ମାନବ ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ ।

ନିଶଲ କହିଛନ୍ତି, ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ । ଯଦି ଜଣେ ଠିକ୍ ଭାବରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା କୁକୁଡ଼ା ମାଂସ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ତେବେ ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ୱା ଅସୁସ୍ଥ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କଠୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଠିକ୍ ହେବ । ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଯେତେବେଳେ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ପାଖରେ H5N1 ଏଭିଆନ୍ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଥିଲା, ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କୁ ମାରି ଦିଆଯାଉଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ H5N1 ଭାଇରସ ମୁଖ୍ୟତଃ କୁକୁଡ଼ା ଓ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ । ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ଏବଂ ଫାର୍ମରେ କାମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments