Tuesday, September 21, 2021
Google search engine
Homeଅସାମାଜିକ ଅପରାଧଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚଞ୍ଚକତା କରିବା ନେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଦିବାସୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚଞ୍ଚକତା କରିବା ନେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଦିବାସୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି

ରିପୋର୍ଟ : ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ନାୟକ
ବଲାଙ୍ଗୀର, ତା (୧୪/୦୯) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁରିବାହଲ ତହସିଲ ରେ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯିଏକି ଜାତିରେ କନ୍ଧ ତାଙ୍କ ଅଜାଣତ ରେ ମାନ୍ୟବର ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ନିୟମ ର ଖିଲାପ କରି ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚଞ୍ଚକତା କରି ଭିନ୍ନ ଜାତିର ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିଦେଇଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଆଦିବାସୀ ସଂଘ ତରଫରୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ମୁରିବାହାଲ ତହସିଲ ଅଧିନସ୍ଥ ଘଣ୍ଟବାହାଲି ଗ୍ରାମ ର ହାତୀରାମ ମାଝୀ ତାଙ୍କ ଜମି ଖାତା ନମ୍ବର ୬୪ ,ପ୍ଲଟ ନଂ-୩୫୮,୨୩୦,୧୧୪,୧୧୩,ଓ ୨୦୨,୫୦୮ ତାଙ୍କ ପିତୃ ଅର୍ଜିତ ନିଜସ୍ୱ ଜମି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ ଜମି କୁ ତାଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ନୀଳ ସିକା ଓ ରୋଜିନା ସିକା ନାମକ ଗୌଡ଼ ଜାତି ର ଉକ୍ତ ଦୁଇ ନାମରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ଚଞ୍ଚକତା କରି ନାମିତ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ସରକାରୀ ଭାବେ ଭିନ୍ନ ଜାତିର ଲୋକ ଙ୍କୁ ଆଇନ ର ଖିଲାପ କରି ଏପରି ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଦିଆଯିବା ନେଇ ହାତୀରାମ ମାଝୀ ଜାଣି ଦାଖଲ ଖାରଜ ନାମା ସଂଖ୍ୟା ୫୧୪/୧୭ ଅନୁଯାୟୀ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଭାବେ ଏହି ଜମି ମୁରିବାହାଲ ତହସିଲଦାର ସୋନାଲି ପାତ୍ର,କିରାଣୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମେହେର,ଆର ଆଇ ହିମାଂଶୁ ମେହେର ଚଞ୍ଚକତା କରି ଅର୍ଥ କାରବାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ନିବାରଣ ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୯ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀ ଙ୍କ ନିକଟରେ ତଥା ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ଡାକ ଯୋଗେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଛି ।

ସେହିପରି ଏହି ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଓ ଏହି ମୁରିବାହାଲ ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏପରି ସଂଖ୍ୟାଧିକ ମାମଲା ଲୋକ ଲୋଚନ କୁ ଆସୁଥିବା ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଆଦିବାସୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିସିକେସନ ଜାନି ତଦନ୍ତ ସହ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments