-5.7 C
Innichen
Friday, January 21, 2022

ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ ସହ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ହାନି

ରିପୋର୍ଟ : ସୁଶାନ୍ତ ବେହେରା
ହରଭଙ୍ଗା,ବୌଦ୍ଧ,(୧୫/୦୯) : ତିନିଦିନ ଧରି ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଫଳରେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି | ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ର ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ମହାନଦୀ କୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ କରଡ଼ି, ହାଟ ଗାଁ, ସାମ୍ପୋଚ, ପ୍ରଗଳପୁର, ରାମଗଡ, ଧଳପୁର, ବୁଢୀକଣ, ପାଣିଘରା, ହରଭଙ୍ଗା, ତୀରଡ଼, କୁଶlସିଙ୍ଗା, ମାରଡ଼ା ଇତ୍ୟାଦି ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଜଳମଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି |

ମାରଡ଼ା ଗାଁ ଟି ଦୁଇଦିନ ହେଲା ବହୁତ ପାଣି ଘେରରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇପାରିନାହିଁ | ସେହିଭଳି ଧଳପୁର ଠାରୁ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଡ଼କ ଜନମଗ୍ନ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି | ବହୁ ରାସ୍ତା ର ପୋଲଗୁଡିକ ଧୋଇନେଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଣି ଚାଲୁଛି | ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଫଳରେ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ର ଚାଷୀକୂଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାତ୍ରାରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି | କାରଣ ବର୍ଷା ଅଭାବ ରୁ ମରୁଡି ପ୍ରଭାବ ଥିବା ଫଳରେ କିଛି ଜାଗାରେ ଚାଷୀ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା | ପାଣି ଅଭାବରୁ ବାକିଥିବା ପଡିଆ ଜମିରେ ରବି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଆଗୁଆ କରିଥିବାରୁ ଏହି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସବୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା |

ତାସହିତ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ହରଭଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ହାଡୁ୍ଦନାୟକ, ଶିବ ସେଠି, ରବୀନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, କୁସଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ମହୁଲ ଦର ଗାଁ ର ନାରଣ ବାରିକ, ରାମଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ କୋଇଲିସୂତା ଗାଁ ର ବିକଳାଙ୍ଗ ଶମ୍ଭୁ ସେଠି, ତିଲେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ଖଜୁରିଆ ଗାଁ ର ଖଗେଶ୍ୱର ଦଳବେହେରା ଆଦି ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହିତ କେତେକ ଙ୍କ କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି |

ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରଶାସନ ପରିଦର୍ଶନ କରି କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ସାଧାରଣ ଜନତା ଙ୍କ କ୍ଷତି ପୂରଣ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ବାସି ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,125FollowersFollow
19,100SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles