Friday, October 22, 2021
Homeଦେଶ ବିଦେଶ ଖବରଚୀନ୍ ଦେଇ ଜାପାନରୁ ଆସିଥିଲେ ବାପୁଙ୍କର ୩ ମାଙ୍କଡ଼ : ଜାଣନ୍ତୁ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀରେ କିଛି...

ଚୀନ୍ ଦେଇ ଜାପାନରୁ ଆସିଥିଲେ ବାପୁଙ୍କର ୩ ମାଙ୍କଡ଼ : ଜାଣନ୍ତୁ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

ରିପୋର୍ଟ : ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ ୨୪ ବ୍ୟୁରୋ //
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, (୦୨/୧୦) : ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ତିନୋଟି ମାଙ୍କଡ଼ ଏବେ ପ୍ରବାଦ ପାଲଟିଗଲେଣି । ଚୀନ୍ ଦେଇ ଜାପାନରୁ ଆସିଥିଲେ ବାପୁଙ୍କର ୩ ମାଙ୍କଡ଼ | ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତିନୋଟି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଖରାପଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । କୌଣସି ଖରାପ କାମ ଦେଖିବାନି, କୌଣସି ଖରାପ କଥା କହିବାନି, କିମ୍ବା କୌଣସି ମନ୍ଦ କଥା ଶୁଣିବାନି । ଜାତିର ପିତାଙ୍କ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାର ମଧ୍ୟ ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିତ୍ତି ରହିଛି ଯାହା ଭୁଲ ଭାବନା କହିବା, ଶୁଣିବା ଏବଂ କହିବା ଆମର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ ।

ଚୀନ୍ ଦେଇ ଜାପାନରୁ ଆସିଥିଲେ ବାପୁଙ୍କର ୩ ମାଙ୍କଡ଼ | ଏମିତି ବାପୁଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲେ ୩ ମାଙ୍କଡ଼ ବାପୁଙ୍କର ଏହି ତିନୋଟି ମାଙ୍କଡ଼ ଚାଇନାରୁ ଆସିଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଦିନେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ବୈଠକ ପରେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ତିନିଟି ମାଙ୍କଡ଼ର ଏକ ସେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଏହା ଦେଖି ଗାନ୍ଧିଜୀ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଏହାକୁ ସାରା ଜୀବନ ତାଙ୍କ ସହିତ ରଖିଥିଲେ । ଏହିପରି ଏହି ତିନୋଟି ମାଙ୍କଡ଼ ତାଙ୍କ ନାମ ସହିତ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ତିନୋଟି ମାଙ୍କଡ଼ ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ।

୧. ମିଜାରୁ ମାଙ୍କଡ଼ – ଦୁଇ ହାତରେ ଦୁଇ ଆଖି ବନ୍ଦ, ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ଟି ଖରାପ ନ ଦେଖିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ

୨. କିକାଜାରୁ ମାଙ୍କଡ଼ – ଦୁଇ ହାତରେ ଉଭୟ କାନ ବନ୍ଦ, ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ ଖରାପ କଥା ନ ଶୁଣିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ

୩. ଇଭାଜାରୁ ମାଙ୍କଡ଼ – ଦୁଇ ହାତରେ ପାଟି ବନ୍ଦ, ଖରାପ କଥା ନ କହିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ

ଖରାପ ଦେଖନି : ଯେଉଁମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ଜଣେ ହଙ୍ଗେରୀ ପ୍ରଫେସର ଜର୍ଜ ଗାର୍ବନର୍ ୧୯୬୦ ରେ କୃଷି ଥିଓରୀ ଦେଇଥିଲେ । କମର୍ସିଆଲ ଟିଭି ଶୋ’ରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ସାମାଜିକ ଆଚରଣ କିପରି ଲୋକଙ୍କ ମନ ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛି । ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ମେନ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଦୁନିଆରେ ଦୁଃଖ, ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ଭୟଭୀତ ହେବାର ଅଧିକ ଭୟ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସିରିଏଲ୍ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତା ଠିକ୍ ଭାବରେ ସିରିଏଲରେ ଚିତ୍ରିତ ହୁଏ ।

ଖରାପ କଥା କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ : ତିକ୍ତ ଶବ୍ଦ ଉଦାସୀନତା ଆଣିଥାଏ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କରେ କଥା କହିବା ସିଧାସଳଖ ଚିନ୍ତା ସହିତ ଜଡିତ, ଯେହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କଥା ହୁଏ ଏହାର ମନ ଏବଂ ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ । ଏକ ବୃହତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ବିଷୟରେ ନକାରାତ୍ମକ କଥା ହୁଅନ୍ତି ମାନସିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ।

ବ୍ରାଜିଲର ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓର ଫେଡେରାଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାମାଜିକ ଏବଂ ପରିବେଶଗତ କାରଣରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଶେଷରେ ମାନସିକ ଅବସାଦର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହ କ୍ରୋଧ, ତିକ୍ତ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ତେଜିତ ଚିନ୍ତାଧାରା ଫୁସଫୁସକୁ ଶୀଘ୍ର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀଗୁଡ଼ିକ ନିଜେ ଗତି କରନ୍ତି । ଏହା ଶରୀରର ସନ୍ତୁଳନକୁ ବ୍ୟାହତ କରେ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ଖରାପ ଶୁଣନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଉତ୍ତମ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ହାର୍ଭାର୍ଡ ବିଜନେସ୍ ରିଭ୍ୟୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁଣିବା କୌଶଳ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥା ବୃତ୍ତିଗତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିନ୍ତୁ ନୀତି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆପଣ ଯାହା ଶୁଣୁଛନ୍ତି ତାହା ତର୍ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅଣ-ତତ୍ତ୍ୱ ଭିତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ ।

କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ବିଲିୟମ୍ କ୍ରିଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁଣିବାର କ୍ଷମତା ଏକ ସାମାଜିକ ଅଟେ । ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ପ୍ରଥମ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ତେଣୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତି ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରା ମାଧ୍ୟମରେ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଏହି ସବୁ ତାଙ୍କ ସାମାଜିକ ଏବଂ ମାନସିକ ଆଚରଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments