Sunday, November 28, 2021
HomeBreaking Newsଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ଭାଗବତ ପରାୟଣ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ଭାଗବତ ପରାୟଣ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ରିପୋର୍ଟ : ଗୋପୀନାଥ ଗୌଡ଼ //
ରାୟଗଡ଼,ତା(୯/୧୧) : କସ୍ତୁରୀ ନଗର ଦଶମ ଗଳିରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ଠାରେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଅବସରରେ ଭାଗବତ ପରାୟଣ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହେଉଅଛି । ଏହା ଗତ ୬.୧୧.୨୦୨୧ ଶନିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଅଛି ଓ ତା ୧୨.୧୧.୨୦୨୧ ଗୁରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗାଧର ରଥ ଭାଗବତ ପାଠକଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ସର୍ବଶ୍ରୀ ମଙ୍ଗୁଲୁ ଚରଣ ତ୍ରିପାଠୀ ଗଙ୍ଗାରାଜୁ ପ୍ରସାଦ ବ୍ରହ୍ମା , ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟ, ନବୀନ ମହାପାତ୍ର, ଜଗଦୀଶ ପଣ୍ଡା ଓ ଗଙ୍ଗା ରଥ ପ୍ରମୁଖ ଭାଗବତ ପାଠ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ତରଫରୁ ନଗର ସଙ୍କୀର୍ତ୍ତନ, ଭାଗବତ ପାଠ ଓ ପ୍ରସାଦ ସେବନ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ ହେଉଅଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ପରସରରେ ସ୍ଥାପିତ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ଜୀଉଙ୍କ ଆଳତି , ସଙ୍କୀର୍ତ୍ତନ , ଦର୍ଶନ ଓ ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ ନିମନ୍ତେ ରାୟଗଡ଼ ତଥା ଆଖ ପାଖରୁ ଅନେକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଏହି ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିକୁ ଗତ ୩୦/୧୦/୨୧ରିଖ ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦlଶ, ରାଜ୍ୟ କଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ସଂଯୋଜକ ଶ୍ରୀ ବାସୁଦେବ ମାଲ ବିଷୋୟୀ, କଳାକାର ସଙ୍ଘ ଉପସଭାପତି ଅବନୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଜିଲ୍ଲାସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀ ,ରାୟଗଡ, ଓ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ l

ଏହି ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିର ଉପଦେଷ୍ଠା ଡ: ଆନନ୍ଦ କୁମାର ପାଢି , ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ନୃସିଂହ ନାଥ ପାଢି , ଓକିଲ ଜଗଦୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଓ ସତ୍ୟବ୍ରତ ପତି ଥିବା ବେଳେ ବିମଳା ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର – କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି , ଅଶୋକ କୁମାର ପାଢି ସମ୍ପାଦକ , ତ୍ରିପତି ପଣ୍ଡା କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରୂପେ ଡାଇତ୍ଵ ନିର୍ବାହ କରୁଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗୁଲୁ ଚରଣ ତ୍ରିପାଠୀ , ଗ୍ନଗାଧାର ରଥ, ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ଗୋପାଳ କୃଷ୍ଣ ପାଳ, ନିଲାଞ୍ଚଳ ମିଶ୍ର ,ଅମୂଲ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ , ଭାସ୍କର ମିଶ୍ର, ରାଜେଶ କୁମାର ପାଢି, ବାବୁଲା ଦଳେଇ ଓ ଗୋପାଳ ପାଢି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କାରିଣୀ ସଭଭ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି ଓ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନ ମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସେବା ରଞ୍ଜିତା ମିଶ୍ର , ପ୍ରତିମା ଦଳେଇ , ମଞ୍ଜୁ ପାଣିଗ୍ରାହୀ , ମଙ୍ଗାମା ମାଣ୍ଡାଙ୍ଗୀ, ଅଞ୍ଜଳି ଆଚାର୍ଜ୍ୟ ଓ ରାଜାମା ସେବାୟତ ରୂପେ ମନ୍ଦିର, ଟୁଙ୍ଗି ସହ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ବୃନ୍ଦ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ଓ ସେବା ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଥିବା ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ ପାଢି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments